Mówi się, że pełne kiedyś zwierza puszcze i bory, pola i wody są już dziś nie takie same,
wszystko dlatego że zmienił się styl i tempo życia, przewartościowały się priorytety.
Jednak coś co pozostało to darowane nam przez naturę, emocje i wzruszenia. . .
Łowiska
Obwód łowiecki nr 264 Powierzchnia całkowita obwodu: 19 605,27 ha Powierzchnia obwodu łowieckiego po uwzględnieniu wyłączeń: 16 885,01 ha, w tym: Powiat myśliborski: 11 018,28 ha Gmina Barlinek: 10 401,28 ha Gmina Nowogródek Pomorski: 617,00 ha Powiat choszczeński: 5 814,60 ha Gmina Pełczyce: 5 814,60 ha Powiat pyrzycki: 52,13 ha Gmina Przelewice: 52,13 ha Powierzchnia gruntów leśnych: 8 448,41 ha, w tym: Gmina Barlinek: 6 135,39 ha Gmina Nowogródek Pomorski: 35,24 ha Gmina Pełczyce: 2 277,78 ha Kategoria obwodu łowieckiego: bardzo dobra Opis granic obwodu: Granica biegnie od miejscowości Dzikowo drogą na południe, do miejscowości Rychnów. Z miejscowości Rychnów szosą na południowy zachód do miejscowości Kinice. Stąd drogą na południowy wschód do miejscowości Karsko i dalej szosą na wschód do miejscowości Słowicze. Stąd drogą leśną na północ i północny wschód do miejscowości Okunie. Dalej drogą leśną na północny wschód do szosy Barlinek – Strzelce Krajeńskie. Stąd szosą na południowy wschód do granicy województwa. Granicą województwa na południowych wschód i północny wschód, do drogi odchodzącej na północny wschód do miejscowości Krzynki. Stąd drogą na północny zachód do miejscowości Krzynki i dalej drogą na południowy zachód, do krańca południowej zatoki jeziora Pełcz. Stąd środkiem wód jeziora Pełcz na północny zachód do granicy administracyjnej miasta Pełczyce. Dalej granicą administracyjną miasta Pełczyce na wschód i północ, do szosy Bolewice – Pełczyce. Stąd szosą do Pełczyc i ulicami miasta: Pionierów, Armii Polskiej, Rynek Bursztynowy, Starogrodzką i dalej szosa na północny zachód, do miejscowości Jagów. Z Jagowa szosą na północny zachód do miejscowości Laskówko i dalej drogą na wschód, do miejscowości Laskowo. Z Laskowa szosą na południe i południowy wschód, przez Równo, Lutówko, Osinę i Jaromierki, do granicy administracyjnej Barlinka. Granicą administracyjną Barlinka na południowy zachód, do szosy Barlinek – Dzikowo. Stąd szosą na zachód do miejscowości Dzikowo.
Zagospodarowanie Łowisk
Jako Koło Łowieckie zobowiązani jesteśmy do prowadzenia optymalnej gospodarki łowieckiej, dążąc do utrzymania na terenie naszych obwodów stanu zwierzyny w odpowiedniej strukturze wiekowej i płciowej. Myśliwi z naszego Koła podejmują szereg działań w celu zapewnienia optymalnych warunków do bytowania zwierzyny łownej. Jednym z podstawowych elementów gospodarowania jest dokarmianie zwierząt oraz poprawianie warunków żerowych na terenach leśnych. Uprawiamy 50 ha poletek łowieckich z przeznaczeniem właśnie na dokarmianie zwierzyny.
Ochrona Przyrody
Wbrew powszechnie panującym opiniom, współczesne łowiectwo stanowi jedną z form ochrony przyrody, polegającą przede wszystkim na dostosowywaniu liczebności populacji zwierząt dziko żyjących do ciągle zmienianego przez człowieka środowiska ich występowania. Myśliwi gospodarują nie tylko samą zwierzyną, ale również środowiskiem jej bytowania.
Ustawa Prawo łowieckie wprost mówi, że łowiectwo to element ochrony środowiska przyrodniczego, co oznacza ochronę zwierząt łownych (zwierzyna) i gospodarowanie ich zasobami w zgodzie z zasadami ekologii oraz racjonalnej gospodarki rolnej, leśnej i rybackiej. Zadaniem myśliwych i leśników prowadzących gospodarkę łowiecką jest m.in. tworzenie najlepszych warunków bytowania zwierzyny, łagodzenie konfliktów pomiędzy zwierzyną leśną i gospodarką człowieka.
Stosunek myśliwych do zwierzyny reguluje kodeks etyczny, a odstrzał odbywa się według właściwych, z założenia humanitarnych metod polowania. Myśliwi od dawna należą do grupy najbardziej wrażliwych na zjawiska zachodzące w przyrodzie. Przebywając w łowisku obcują z przyrodą i dostrzegają wszelkie nieprawidłowości mogące zagrażać środowisku. Polują nie dla sportu, ale dla realizacji idei ochrony przyrody…