O nas
Koło Łowieckie “Szarak” w malowniczym Barlinku to nie tylko tradycja, lecz prawdziwe dziedzictwo, które trwa już ponad 75 lat. To obszar, gdzie tropy dzikich zwierząt układają się w niezwykłą opowieść o życiu w przyrodzie. To miejsce, gdzie trzecie pokolenie myśliwych oddaje się pasji polowania, dbając o ochronę przyrody i jej naturalną równowagę. Koleżeństwo to nieustannie czuwa nad terenami wokół urokliwego miasta Barlinek, wpisując się w historię i krajobraz tego regionu.
Większość obszarów łowieckich Koła Łowieckiego “Szarak” rozciąga się w obrębie Barlinecko-Gorzowskiego Parku Krajobrazowego, znanego jako “Barlinecka Puszcza Bukowa”. To właśnie tutaj, w otoczeniu tajemniczych lasów, ukryte są dwa imponujące jeziora - Barlineckie i Pełcz, a także kilka mniejszych akwenów. To raj dla miłośników przyrody, gdzie można doświadczyć harmonii pomiędzy ludzką działalnością a dziką naturą.
Niezwykłe jest również to, że na tym obszarze znajdują się źródła rzeki Płoni, która w swym biegu tworzy fascynującą dolinę polodowcową. Otoczona morenowymi fałdami terenu, ukształtowanymi przez odchodzący lodowiec, ta dolina jest prawdziwym arcydziełem przyrody. Rzeka Płonia malowniczo przepływa przez jezioro Miedwie, by ostatecznie wpłynąć do jeziora Dąbskiego, podkreślając unikalność tego regionu wodnym szlakiem.
Takie połączenie dziedzictwa łowieckiego, piękna przyrody i bogactwa krajobrazów czyni Koło Łowieckie “Szarak” w Barlinku nie tylko strażnikiem tradycji myśliwskiej, ale także obrońcą unikalnego ekosystemu, który zasługuje na zachowanie dla przyszłych pokoleń.
Historia
W roku 1949, tuż po zakończeniu II wojny światowej, grupa pasjonatów przyrody z malowniczej miejscowości Barlinek postanowiła połączyć siły w celu stworzenia lokalnej społeczności łowieckiej. To był czas, gdy ludzie pragnęli odbudowy i normalności po okresie zniszczeń wojennych.
Ci pasjonaci przyrody i łowiectwa, mieli w swoich szeregach postaci niezwykłe, takie jak Edmund Tamulewicz - żołnierz września i jeniec wojenny stalagu I-A k/Królewca, Julian Pleciński - lekarz weterynarz, Stanisław Rogoziński - gajowy, Leon Olejnik - ślusarz i Tadeusz Siwiec - rolnik. To Oni właśnie przyczynili się do powstania tego wyjątkowego Koła Łowieckiego.
Pierwsze zebrania odbywały się w skromnych pomieszczeniach, często przy świecach, ponieważ dostęp do energii elektrycznej nie był jeszcze w pełni przywrócony. Mimo trudności i braku zasobów, entuzjazm uczestników przedsięwzięcia był niezachwiany. Wspólnie pracowali, aby przywrócić równowagę w lokalnym ekosystemie i chronić dziką przyrodę.
Na przełomie 1950/1951 roku Koło Łowieckie w Barlinku połączyło siły z Kołem Łowieckim z Pełczyc, tworząc zgraną społeczność myśliwską. Natomiast 14 stycznia 1960 roku podczas Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Członków Koła, ustalono jego nazwę. Spośród dwóch propozycji, “Szarak” i “Czajka”, wybrano tą pierwszą. Od tamtej pory minęło ponad pół wieku, a Koło Łowieckie w Barlinku z dumą nosi nazwę Koło Łowieckie “SZARAK”.
W miarę upływu lat, Koło Łowieckie “Szarak” stawało się coraz bardziej zorganizowane. Zbudowano Stanicę myśliwską w urokliwym i malowniczym miejscu zwanym “Młyn leśny”. Jednym z inicjatorów budowy stanicy, jej pomysłodawcą, projektantem i inspektorem nadzoru budowy był śp. kol. Janusz Krasowski, pasjonat tradycji łowieckiej, krzewiciel i strażnik etyki, kronikarz naszego Koła. Po Jego odejściu do Krainy Wiecznych Łowów, Stanicy nadaliśmy jego imię.
Członkowie koła nie tylko polowali, ale również aktywnie działali na rzecz ochrony przyrody. Organizowano akcje sadzenia drzew i sprzątania terenów leśnych. Koło Łowieckie Szarak Barlinek stało się integralną częścią społeczności, dbając o harmonię między człowiekiem a przyrodą.
W 1999 roku, z okazji 50-tej rocznicy istnienia Koła, Wojewódzka Rada Łowiecka w Gorzowie nadała Kołu SZTANDAR, symbol uznania dla ich wkładu w ochronę przyrody i propagowanie tradycji łowieckich.
W 2004 roku na Stanicy Myśliwskiej odbyło się wyjątkowe wydarzenie. Podczas uroczystego spotkania członków Koła, rodzin myśliwych i zaproszonych gości, odsłonięto obelisk poświęcony pamięci kolegów, którzy odeszli do Krainy Wiecznych Łowów. To symboliczne miejsce stało się świadectwem wdzięczności i szacunku dla tych, którzy oddali się pasji polowania i trosce o przyrodę.
Rok 2019 był rokiem wyjątkowym dla Koła Łowieckiego "Szarak" w Barlinku, gdyż obchodziliśmy 70-tą rocznicę powstania. Uroczystość zorganizowana na naszej stanicy zgromadziła licznych gości, w tym przedstawicieli Polskiego Związku Łowieckiego oraz członków lokalnej społeczności, którzy przybyli, aby uczcić ten ważny jubileusz.
Podczas tej doniosłej chwili, zasłużonym członkom Koła Łowieckiego "Szarak" zostały nadane zaszczytne odznaczenia łowieckie. To wyjątkowe wyróżnienie było hołdem dla ich poświęcenia, oddania oraz wkładu w rozwój i funkcjonowanie Koła przez te 70 lat.
Obecność przedstawicieli Polskiego Związku Łowieckiego dodatkowo podkreśliła rangę wydarzenia, a lokalna społeczność włączyła się w obchody, wyrażając szacunek dla tradycji łowieckich oraz wkładu Koła "Szarak" w ochronę przyrody i propagowanie zasad etyki łowieckiej.
Ta rocznica nie tylko stanowiła czas refleksji nad historią Koła, lecz także była okazją do jednoczenia się społeczności łowieckiej oraz podkreślenia wartości dziedzictwa myśliwskiego. To wyjątkowe wydarzenie przyniosło radość i dumę z osiągnięć, ale także wzmocniło więzi między członkami Koła a społecznością lokalną, tworząc trwałe wspomnienia na długo.
Dzisiaj, po wielu dziesięcioleciach istnienia, Koło Łowieckie Szarak Barlinek nie tylko kontynuuje tradycję łowiectwa, ale również pełni ważną rolę w ochronie środowiska naturalnego. Ich historia to historia oddania, pasji i miłości do przyrody, która przetrwała i rozwijała się przez pokolenia.
Zarząd
W skład Zarządu Koła wchodzą:
Maciej Krasowski
Prezes Koła
kom. +48 693 969 535
Ryszard Niedźwiedź
Łowczy Koła
kom. + 48 600 462 717
Tomasz Krasowski
Podłowczy Koła ds. szkód łowieckich
kom. +48 533 022 110
Marcin Woźny
Podłowczy Koła ds. gospodarczych
kom. +48 889 043 800
Piotr Czerniejewski
Podłowczy Koła ds. gospodarczych
kom. +48 505 159 842
Jacek Tor
Skarbnik Koła
kom. +48 663 871 507
Robert Tarnowski
Sekretarz Koła
kom. +48 601 774 449
Stanica
Stanica Koła Myśliwskiego Szarak jest urokliwym miejscem nadającym inny wymiar łowieckiej kulturze. Powstała z autentycznej pracy społecznej, jest dla
nas powodem do dumy oraz podstawą utrwalania więzi koleżeńskich. Na Stanicę składają się pięknie położone w dolinie rzeki Płoni:drewniany budynek, zadaszenia z
ławami i miejscem na ognisko. To tu spotykamy się my -myśliwi, nasze rodziny i sympatycy łowiectwa. To stąd wyruszamy na polowania, tu organizujemy ich
zakończenia i dzielimy się emocjami. Stanica jest też miejscem ważnych i dużych uroczystości związanych z naszą pasją oraz działalnością Koła.
Członkowie
Koło Łowieckie Szarak skupia w swych szeregach ponad stu członków. Przekrój wiekowy i zawodowy jest zróżnicowany, co nie przeszkadza nam w budowaniu zintegrowanej społeczności myśliwskiej.
Lista Członków Koła:
BIAŁY ZBIGNIEW
BORUSIEWICZ BOGUSŁAW
BROŻEK ZDZISŁAW
CZERNIEJEWSKI MARCIN
CZERNIEJEWSKI PIOTR
DADUN JERZY
DADUN PIOTR ANDRZEJ
DANISZ LESŁAW
DUDZIK JERZY
DYMKA KONRAD
IGEL RYSZARD
IZDEBSKI TADEUSZ
JABŁOŃSKI GRZEGORZ
JANUSZ KAROL
JANUSZ MACIEJ
KARAŚ MARIUSZ
KLIMCZAK HUBERT
KLIMCZAK JÓZEF
KLIMCZAK SEBASTIAN
KLIMCZAK TOMASZ
KŁODA KAZIMIERZ
KŁODA RADOSŁAW
KOWAŁKO GRZEGORZ
KOZŁOWSKI WALDEMAR
KRASOWSKI MACIEJ
KRASOWSKI TOMASZ
KRASOWSKI WITOLD
KROWICKI MAREK
KUBIK BERNARD
KULETA MACIEJ
KULETA WIESŁAW
KUPCZAK ŁUKASZ
KYC ADAM
KYC KRZYSZTOF
KYC MIROSŁAW
LACH JACEK
LACHOWICZ PRZEMYSŁAW
LACHOWICZ WIKTOR
LEWANDOWSKI PAWEŁ
MAJ ANDRZEJ
MAKOWSKI RYSZARD
NIEDŹWIEDZ RYSZARD
PASTERNAK MIROSŁAW
PASTERNAK WOJCIECH
PAWLAK ZYGFRYD
PIETRZYK MAREK
POPEK ROBERT
PRĘDKIEWICZ JULIUSZ
PUDEŁKO GRZEGORZ
ROMANISZYN ROMAN
ROWICKI ROMAN
ROZPĘDEK RYSZARD
SAWICKI KAZIMIERZ
SAWICKI FILIP
SERWETA BOGDAN
SERWETA HUBERT
STASIAK JERZY
STASZKO PRZEMYSŁAW
STASZKO ROBERT
STEFAŃSKI RAFAŁ
STRYCHALSKI DAMIAN
STRYCHALSKI PATRYK
SZAJA KAZIMIERZ
SZMIGIEL KAMIL
ŚLUSARCZYK RYSZARD
TARASIUK WŁODZIMIERZ (REZYDENT)
TARNOWSKI ROBERT
TOMASZEWSKI BARTOSZ
TOMASZEWSKI CEZARY
TOR JACEK
TRAUTMAN JERZY
TRAUTMAN KRZYSZTOF
TUMIELEWICZ MARCIN
TYRPA ZDZISŁAW
URBANIAK KAROL (REZYDENT)
URBANOWSKI KAZIMIERZ
URBANOWSKI JÓZEF
WŁODKOWSKI DARIUSZ
WŁODKOWSKI HUBERT
WOŹNY JACEK
WOŹNY MARCIN
WOŹNY ROMUALD
ZMARZLIK PAWEŁ
ZMARZLIK PAWEŁ
ZMARZLIK PIOTR
Wielu myśliwych z naszego Koła za swą pracę na rzecz polskiego łowiectwa, ochrony przyrody, wkład pracy w gospodarkę Koła i kontakty z młodzieżą szkolną oraz lokalnymi społecznościami zostało odznaczonych przez Kapitułę Odznaczeń Łowieckich, a są to:
- Jan Bartecki – Brązowy Medal Zasługi Łowieckiej
- Zdzisław Brożek – Brązowy Medal Zasługi Łowieckiej
- Jerzy Dudzik – Brązowy Medal Zasługi Łowieckiej
- Ryszard Igel – Brązowy i Srebrny Medal Zasługi Łowieckiej
- Hubert sr. Jurczyszyn – Brązowy Medal Zasługi Łowieckiej
- Jan Kasietczuk – Brązowy Medal Zasługi Łowieckiej
- Kazimierz Kostrzewski – Brązowy Medal Zasługi Łowieckiej
- Janusz Krasowski – Brązowy i Srebrny Medal Zasługi Łowieckiej
- Henryk Lewczuk – Brązowy i Srebrny Medal Zasługi Łowieckiej
- Ryszard Niedźwiedź – Brązowy Medal Zasługi Łowieckiej
- Mieczysław Paszkiewicz – Brązowy Medal Zasługi Łowieckiej
- Tadeusz Piłat – Brązowy i Srebrny Medal Zasługi Łowieckiej
- Mieczysław Połtyn – Brązowy i Srebrny Medal Zasługi Łowieckiej
- Juliusz Prędkiewicz – Brązowy i Srebrny Medal Zasługi Łowieckiej
- Henryk Romecki – Brązowy Medal Zasługi Łowieckiej
- Tadeusz Siwiec – Brązowy i Srebrny Medal Zasługi Łowieckiej
- Szczepan Szymkowiak – Medal za Zasługi dla Łowiectwa
- Edmund Tamulewicz – Brązowy Medal Zasługi Łowieckiej
- Janusz Turzański – Brązowy Medal Zasługi Łowieckiej
- Józef Urbanowski – Brązowy i Srebrny Medal Zasługi Łowieckiej
- Zenon Wawrzyniak – Brązowy Medal Zasługi Łowieckiej
- Stefan Węgrzynowski – Brązowy Medal Zasługi Łowieckiej
- Józef Urbanowski – Zasłużony dla Gorzowskiego Okręgu Łowieckiego
- Ryszard Niedźwiedź – Zasłużony dla Gorzowskiego Okręgu Łowieckiego
- Kazimierz Kłoda – Zasłużony dla Gorzowskiego Okręgu Łowieckiego
- Henryk Romecki – Zasłużony dla Gorzowskiego Okręgu Łowieckiego
- Kazimierz Kłoda – Brązowy Medal Zasługi Łowieckiej
- Krzysztof Pawłowski – Brązowy Medal Zasługi Łowieckiej
Wielu z naszych kolegów nie ma już wśród nas. Do Krainy Wiecznych Łowów odeszli:
- Jan Bartecki
- Ryszard Brożek
- Stanisław Burdziński
- Tadeusz Bytow
- Władysław Dyngosz
- Ginter Hofman
- Hubert Jurczyszyn
- Jan Kasietczuk
- Kazimierz Kędzierski
- Józef Kędziora
- Andrzej Klich
- Bogdan Kmet
- Marek Krasowski
- Janusz Krasowski
- Stanisław Kubik
- Antoni Kukiełka
- Ryszard Kurpiewski
- Janusz Kwiatkowski
- Ryszard Lewandowski
- Ludwik Łaskiewicz
- Henryk Margas
- Kazimierz Miler
- Władysław Niedźwiedź
- Leon Olejnik
- Waldemar Patrzałek
- Kazimierz Pawlewski
- Tadeusz Piłat
- Bogdan Płaczek
- Mieczysław Połtyn
- Zdzisław Pytlik
- Henryk Romecki
- Julian Sawaściuk
- Maksymilian Sierpiński
- Janusz Sikorski
- Tadeusz Siwiec
- Marian Skrok
- Mieczysław Stasiak
- Julian Szkopiński
- Władysław Szpak
- Władysław Szrubienas
- Szczepan Szymkowiak
- Edmund Tamulewicz
- Tadeusz Tarasko
- Zdzisław Timoszyk
- Tadeusz Trautman
- Janusz Turzański
- Jan Węgrzynowski
- Józef Węgrzynowski
- Ignacy Wojteczek
- Henryk Zadłużny
- Bohdan Kozłowski
- Franciszek Kędzior
- Tadeusz Lewandowski